
The DigiPol-R series of high-precision fully automatic refractometers are equipped with high-performance linear CCD sensors. Utilizing high-speed, high-precision signal acquisition and analysis technologies, they feature a semiconductor Peltier super temperature control system. These instruments can efficiently and accurately measure the refractive index (nD) of various liquids—including transparent, translucent, dark-colored, and viscous liquids—as well as the mass fraction (Brix) of sugar solutions.
These high-precision fully automatic refractometers are widely used in the petroleum, oil and fat, pharmaceutical, food, daily chemical, and sugar industries, and are also common equipment in schools and related research institutions.
Peltier temperature control, high precision, and high stability.
7-inch touchscreen with a user-friendly interface for easy operation.
High efficiency and precision for accurate data measurement.
Complies with national standards, quality guaranteed.
| Range | 1.30000–1.70000 (nD) |
| Resolution | 0.00001 |
| Accuracy | ±0.0001 |
| Precision | ±0.0002 |
| Brix Range | 0-100% (Brix) |
| Accuracy | ±0.1% (Brix) |
| Repeatability | ±0.1% (Brix) |
| Test Mode | Refractive Index/ Sugar Content/Honey Moisture/Salinity or Custom |
| Temperature Control Method | Built-in Peltier |
| Temperature Control Range | 5°C–65°C |
| Temperature Stability | ±0.03°C |
| Light Source | 589 nm LED Light Source |
| Prism | Sapphire Grade |
| Sample Cell | Stainless steel |
| Detection method | High-resolution line-scan CCD |
| Display | 7-inch FTF color touchscreen |
| Data storage | 32GB |
| Output interfaces | USB, RS232, RJ45, SD card, USB flash drive |
| User Management | Yes / Four-level permission management |
| Audit Trail | Yes |
| Electronic Signature | Yes |
| Custom Method Library | Yes |
| File Export Verification: High-Level MD5 Protection | Yes |
| Wi-Fi Printing | Yes |
| Compatibility | Compatible with Density and Refractive Index Combined Measurement |
| Multiple File Format Export | PDF and Excel |
| Power Supply | 110-220V/50-60Hz |
| Dimensions and Weight | 430mm × 380mm × 300mm, 5kg |